Stadsauktion #57 - isolna 2012-08-12 Auction - 423 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

1: FIGURIN, stengods, 1980-tal, LILLEMOR MANNERHEIM (1911: REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), färglitografi43: FAT, "Blue Pheasant", CHRISTIAN JOACHIM (1870-1943)
Solna, Sweden

Stadsauktion #57 - isolna

Lot Number: Lowest
FIGURIN, stengods, 1980-tal, LILLEMOR MANNERHEIM (19: Zebra. Undersida signerad "Lillemor" och stämplad "WWF" samt "ARABIA FINLAND". Höjd 15, längd 15 cm.
0001: FIGURIN, stengods, 1980-tal, LILLEMOR MANNERHEIM (19Est. SEK 400-SEK 800
FIGURIN, stengods, 1980-tal, LILLEMOR MANNERHEIM (19: Uggla. Undersida stämplad och signerad "ARABIA FINLAND Lillemor WWF". Höjd 13, längd 18 cm.
0002: FIGURIN, stengods, 1980-tal, LILLEMOR MANNERHEIM (19Est. SEK 400-SEK 800
VÄGGPLAKETT, "Fåglar" ur "Unik", LISA LARSON (1931-): 2 fåglar mot grund av blommor. Baksida etikettmärkt. Smärre slitage. 22.5x22.5 cm.
0004: VÄGGPLAKETT, "Fåglar" ur "Unik", LISA LARSON (1931-)Est. SEK 400-SEK 800
SKÅLFAT, 2 st, 1950/60-tal, STIG LINDBERG, Gustavsbe: Brunt fiskfat respektive grön gurka. Undersidor stämplade. Smärre slitage. Gurka längd 31.5, fisk längd 31 cm.
0005: SKÅLFAT, 2 st, 1950/60-tal, STIG LINDBERG, GustavsbeEst. SEK 300-SEK 600
VAS, glas, 2000-tal, "Blue Wave", LARS HELLSTEN, Orr: Dekor av blått underfång och insluten luft. Undersida märkt 9564-61 LARS HELLSTEN 2001 199-999. Smärre/obetydligt slitage. Höjd 15.5, diameter 17 cm.
0006: VAS, glas, 2000-tal, "Blue Wave", LARS HELLSTEN, OrrEst. SEK 600-SEK 1,200
SKÅL, glas, 2000-tal, "Blue Wave", LARS HELLSTEN, Or: Dekor av blått underfång och insluten luft. Etikettmärkt. Undersida signerad "9573-61 LARS HELLSTEN 2002 118-999". Smärre/obetydligt Höjd 10.5, diameter 25 cm.
0008: SKÅL, glas, 2000-tal, "Blue Wave", LARS HELLSTEN, OrEst. SEK 200-SEK 400
KARMSTOLAR, 4 st, teak, 1970-tal, PER-ERIK EKSELIUS,: Mjuka former och rundade ben. Stoppad gulaktig sits. Datumstämpel. Bruksslitage, torkad stoppning.
0009: KARMSTOLAR, 4 st, teak, 1970-tal, PER-ERIK EKSELIUS,Est. SEK 800-SEK 1,600
VAS, 1950/60-tal, "Lian", HJÖRDIS OLDFORS (1920-),: Gul slingrande dekor mot brun fond. "Lian" tillverkades 1958-1960. Lagningar. Höjd 22 cm.
0010: VAS, 1950/60-tal, "Lian", HJÖRDIS OLDFORS (1920-),Est. SEK 100-SEK 200
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), färglitografi: Vintermotiv med träd och väg. Signerad och märkt "HC IX/XLV. 21x32 (32x42) cm.
0012: REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), färglitografiEst. SEK 400-SEK 800
BYRÅ, 1950/60-tal, teak: Rak. Rektangulär skiva över 2 lådor på svärtad ställning med snedställda ben med mässingfötter. Svarta draghandtag. Slitage. Höjd 60.5, bredd 54.5, djup 29 cm.
0015: BYRÅ, 1950/60-tal, teakEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
SKRIVBORD, England: Rak form. Rektangulär skiva med grönt inlägg på hurtsar med en dörr vardera. Försedd med hjul. Slitage, betydande på inlägg. Höjd 76, bredd 122, djup 59 cm.
0016: SKRIVBORD, EnglandEst. SEK 1,500-SEK 3,000
BO ÖRN, olja på duk: Svartrött landskap med sfärer. A tergo daterad 2009. Smuts, något sne ram. 46x62 (54x68) cm.
0017: BO ÖRN, olja på dukEst. SEK 800-SEK 1,600
PARTI NYSILVER, 4 delar: Genombruten skål, såskanna på rektangulär fot och 2 kaffekannor. Slitage. Höjd 5.5-22.5 cm.
0019: PARTI NYSILVER, 4 delarEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
TAKLAMPA, metall/glas: 1 ljuspunkt. Metallstomme med hängande kupa i mattat glas. Slitage. Höjd 60, diameter 30 cm.
0020: TAKLAMPA, metall/glasEst. SEK 200-SEK 400
SKÅL, glas, "Fuga", SVEN PALMQVIST: Himmelsblå. Undersida märkt "fuga ORREFORS". Smärre slitage, repa. Höjd 13, diameter 21 cm.
0021: SKÅL, glas, "Fuga", SVEN PALMQVISTEst. SEK 200-SEK 400
VOLYMER, 6 st, "Ny Svensk Historia", ERIK LINDORM: Slitage, ej genomgångna.
0022: VOLYMER, 6 st, "Ny Svensk Historia", ERIK LINDORMEst. SEK 100-SEK 200
INEZ LEANDER, olja på pannå: Stilleben med vita rosor och sidoliggande päron. Slitage. 40x31.5 (50x42) cm.
0023: INEZ LEANDER, olja på pannåEst. SEK 200-SEK 400
SKÅL, CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand: Rödbrun-spräcklig glasyr. Undersida märkt "[R] SWEDEN CHS SH?". Repor, slitage, fotnagg. Höjd 9.5, diameter 18.5 cm.
0024: SKÅL, CARL-HARRY STÅLHANE, RörstrandEst. SEK 200-SEK 400