Warsaw, Poland
Fine Art Auction, March 14th, 7 PM CET
Viewing:
March, 1-14, 2013
Mo-Fri 11AM-7 PM
Sat 11AM-4 PM
Desa Unicum Auction House, 34-50 Marszalkowska Str, Warsaw
Lot Number: Lowest
0002: Stefan Filipkiewicz (1879 Tarnow - 1944 Matthausen) WinEst. PLN 20,000-PLN 25,000
0004: Wlastimil Hofman (1881 Prague - 1970 Szklarska Poreba) Est. PLN 25,000-PLN 35,000
0006: Jakub Pfefferberg (Pfeferberg) (1900 Cracow - 1943 nearEst. PLN 12,000-PLN 18,000
0007: Jakub Zucker (1900 Radom - 1981 New York) View from RocEst. PLN 12,000-PLN 18,000
0011: Leon Wyczolkowski (1852 Huta Miastkowska - 1936 Warsaw)Est. PLN 100,000-PLN 140,000
0012: Wlastimil Hofman (1881 Praga - 1970 Szklarska Poreba) OEst. PLN 20,000-PLN 30,000
0014: Jan Stanislawski (1860 Olszana na Ukrainie - 1907 CracoEst. PLN 50,000-PLN 70,000
0015: Zdzislaw Cyankiewicz (Cyan) (1912 Czechowice - 1981 ParEst. PLN 12,000-PLN 18,000
0016: Jozef Kidon (1890 Rudnica - 1968 Warsaw) Nude oil/cardbEst. PLN 45,000-PLN 60,000
0017: Wlodzimierz Terlikowski (1873 Poraj near Lodz - 1951 PaEst. PLN 25,000-PLN 40,000
0020: Jan Chelminski (1851 Brzustow - 1925 New York) The battEst. PLN 50,000-PLN 70,000
0021: Tytus Czyzewski (1880 Przyszowa near Limanowa - 1945 CEst. PLN 150,000-PLN 180,000
0022: Wojciech Weiss (1875 Leorda w Rumunii - 1950 Cracow) FlEst. PLN 18,000-PLN 30,000
0023: Zygmunt Jozef Menkes (1896 Lwow - 1986 Riverdale, USA) Est. PLN 45,000-PLN 60,000
0024: Wlodzimierz Terlikowski (1873 Poraj near Lodz - 1951 PaEst. PLN 12,000-PLN 18,000