Sold2015Painting, James ByraJames Byra (American, 20th century), Abstract Composition, 1979, gouache on paper, signed and dated lower center, overall (with frame): 38.25"h x 32.25"wSee Sold Price
Sold2012BYRÅ, 1800-tal, sengustaviansk stilRak form med uppskjutande krön. 3 byrålådor med intarsia och beslag i gulmetall. Avsmalnade ben. Slitage, märke, lås saknas. Höjd 83, bredd 88, djup 43 cm.See Sold Price
Sold2014SNEDKLAFFSEKRETÄR, mahogny, sengustavianskSkrivklaff med bakomliggande skriv- och lådinredning och 2 underliggande lådor. På hjultrissor. Bruksslitage, ena benet är skadat, lös list. Höjd 102, 64x50 cm.See Sold Price
Sold2012LAMPBORD, 1800-tal, sengustaviansk stilRektangulär skiva med sarg i gulmetall och underliggande låda. Avsmalnade ben. Slitage, skador. Höjd 76, bredd 59.5, djup 39 cm.See Sold Price
Sold2013SPEGEL, 17/1800-tal, sengustaviansk, StockholmsarbeteKrönt av bandrosett. Rektangulär ram med genomgående dekor av pärlstav, spiralstav och äggstav. Fris med antikiserande figurscen. Delat spegelglas. Bruksslitage, smärre dekorbortfall. 134x47.5 cSee Sold Price
Sold2013BYRÅ, 1800-tal, sengustavianskVit. Rektangulär skiva med avfasade hörn. 4 byrålådor med runda draghandtag i gulmetall. Avsmalnade ben. Bruksslitage. Höjd 89.5, 92x78 cm.See Sold Price
Sold2012SKÅP, 1800-tal, sengustaviansk stilAntikvit. Utskjutande krön.1 skåpdörr med kannelyr. Bakomliggande lådinredning målad i blått. Profilerad underdel. Bruksslitage. Höjd 202, bredd 136, djup 38 cm.See Sold Price
Sold2012BYRÅ, sengustavianskSkiva i kalksten med avfasade hörn på 3 byrålådor. Ovala beslag i mässing. Avsmalnade ben med kannelyr. Slitage, skada/spricka på vänstra gaveln. Höjd 90, bredd 99, djup 56 cm.See Sold Price
Sold2013SKRIVBORD, mahogny, 1800-tal, sengustaviansk stilRak, rektangulär skiva med underliggande lådor. Lönnfack. Avsmalnade, raka ben. Smärre bruksslitage. Höjd 77, 88x45 cm.See Sold Price
Sold2013SKRIVSKÅP, 1800-tal, sengustavianskRak, rektangulär form. Överdel med stenskiva och genombruten sarg i metall samt 2 skåpdörrar med speglar till lådinredning samt underliggande 2 lådor. Bordsdel med utfällbar skiva och brunt inlSee Sold Price
Sold2012BYRÅ, sengustaviansk stilVit. Rektangulär skiva på 1 låda och 2 skåpdörrar. Dekor av beslag i gulmetall i form av draghandtag med kransar och rosetter. Skåpdörrar med kannelerad romb. Slitage, färgbortfall/krackelerinSee Sold Price
Sold2012SKRIVBORD, sengustaviansk stilRektangulär skiva med 4+1 låda på avsmalnade ben. Runda beslag i gulmetall. Solblekt skiva, slitage. Höjd 74, 124.5x70 cm.See Sold Price
Sold2012VITRINSKÅP, sengustaviansk stilVit, tvådelad. Utskjutande krön. 1 skåpdörr med bakomliggande hyllplan och 3 lådor. Slitage, beslag saknas. Höjd 231, bredd 89, djup 44.5 cm.See Sold Price
Sold2012VITRINSKÅP, sengustaviansk stilVit, tvådelad. Utskjutande krön. 1 skåpdörr med bakomliggande hyllplan och 3 lådor. Runda metallbeslag. Slitage. Höjd 231, bredd 89, djup 44.5 cm.See Sold Price
Sold2012SKRIVBORD, sengustaviansk stilRektangulär skiva med 3 lådor i sargen. Runda draghandtag i gulmetall. Avsmalnade ben med kannelyr. Mässingskodda fötter. Bruksslitage. Höjd 77, 130x70 cm.See Sold Price
Sold2012POTTSKÅP, sengustaviansk stilRektangulär skiva med sarg. Undertill skåpdörrar och låda. Draghandtag i vitmetall. Avsmalnade ben. Slitage, lås defekt. Höjd 72, 45x32 cm.See Sold Price
Sold2012BYRÅ, 1800-tal, sengustaviansk stilRektangulär träskiva med avfasade främre hörn. 3 lådor med vita nyckelskyltar. Avsmalnade ben. Dekor av kannelyr. Slitage, fanerskador. Höjd 85, bredd 67, djup 48 cm.See Sold Price
Sold2012LJUSSTAKAR, 1 par, 1900-tal, sengustaviansk stil1 ljusarm vardera. Kolonnskaft med kedja på kvadratisk marmorsockel. Smärre slitage. Höjd 21 cm.See Sold Price
Sold2012BYRÅ, sengustaviansk stilRektangulär träskiva med avfasade hörn över 3 byrålådor. Dekor av rotfaner och beslag av mässing i gustaviansk stil. Avfasade och avsmalnade ben. Bruksslitage, smärre fanerskada, beslag ej oriSee Sold Price
Sold2012BYRÅ, sengustaviansk stil, mahognyRektangulär stenskiva och 3 byrålådor med avfasade hörn på avsmalnade ben. Dekorativa beslag i gulmetall. Slitage. Höjd 79.5, 86x47 cm.See Sold Price
Sold2014BYRÅ, björk, 1800-tal, sengustaviansk stilInskjutet krön över 3 lådor med beslag i gulmetall. Avsmalnade ben. Bruksslitage, löst beslag, skador. Höjd 83, 110x40 cm.See Sold Price
Sold2012SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustaviansk stilRak form. Snedklaff, stödskenor och 3 byrålådor på svängda ben. Beslag i gulmetall med kransar och rosetter. Slitage. Höjd 106, bredd 103, djup 41.5 cm.See Sold Price