Sold2016Skap med orig. maling, Hallingdal/Valdres 1800-tallet.Skap med orig. maling, Hallingdal/Valdres 1800-tallet. (222x81x29cm)See Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässansGrön. 4 lådor på kulfötter. Hörn med räfflor. Slitage, färgbortfall. Höjd 84.5, bredd 45, djup 50 cm.See Sold Price
Sold2014BOKHYLLA, teak, retro 1950/60-talRak form, 3 sektioner. Totalt 3 hyllplan, 3 par skåp, 6 lådor. Avlånga, rundade draghandtag. Bruksslitage, fuktskador, skador. Höjd 161, 285x40 cm.See Sold Price
Sold2013Three Handmade Apiary BasketsThree Handmade Apiary Basketsthe first a bee keep basket of bell-shape with twig handle, (19.5 in.); the second a bee skap of circular form (9 x 15 in.); the third a domed bee skap (12 in.).All threeSee Sold Price
Sold2012BARSKÅPRektangulär skiva med glas och rundade främre hörn på skåp till barinredning. Avsmalnande ben med räfflor. Slitage, missfärgning? Höjd 114.5, 85x43.5 cm.See Sold Price
Sold2012VITRINSKÅP, nyrenässansUtskjutande krön. Skåpdörrar med vitrin över 2 mindre lådor och 2 skåpdörrar. Rundade fötter. Slitage, skada. Höjd 233, 115x54 cm.See Sold Price
Sold2012SKÅP, nyrenässansKrön med stolpar, balustrad, voluter och lejonhuvuden. Rektangulär dörr med spegel och flankerande pelare. Undertill låda med rundade framfötter. Beslag i gulmetall. Bruksslitage. Höjd 230, bredSee Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässansRak form. 6 lådor med draghandtag i mässing och flankerande pelare. Rundade fötter. Höjd 135, bredd 51, djup 35 cm.See Sold Price
Sold2012SMINKBORD, nyrenässansSpegel med uppsvängt krön på uppsats med dekor av voluter och blad samt försedd med 2 lådor. Skrivbord med valvformad sarg och 3 lådor på svarvade och avsmalnade ben. Slitage. Höjd 151, breddSee Sold Price
Sold2012LODUR, nyrenässans, Gustav BeckerKonturerat och brutet krön med dekor av urna och vridet bladverk. Delvis inglasad fasad med flankerande pelare. Godronnerad nedre del. Slitage. Längd 147, bredd 48 cm.See Sold Price
Sold2012LODUR, nyrenässans, Gustav BeckerKonturerat krön med svärtade stolpar. Delvis inglasad fasad. Slitage. Höjd 128.See Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässansRak form. Rektangulär skiva över 5 byrålådor. Draghandtag i gulmetall. Flankerande lister med bladhölster. Bruksslitage. Höjd 114, 85x51 cm.See Sold Price
Sold2012BOKSKÅP, nyrenässansProfilerat krön med kulor. 2 skåpdörrar med vitrin och flankerande joniska kolonner. 2 mindre lådor på en rad och dörrpar med flankerande kolonner. Runda fötter. Beslag i gulmetall. Slitage, viSee Sold Price
Sold2012VÄGGPENDYL, ek, nyrenässansArkitektoniskt krön med flankerande stolpar. Åttakantig urtavla med blåa rommerska siffror. Dekor av bland annat akantus. Smärre slitage. Höjd 93, bredd 55 cm.See Sold Price
Sold2012VÄGGPENDYL, nyrenässansBrutet krön med urna och stolpar. Fodral med riklig dekor i form av bladornament och flankerande pilastrar. Glasad fasad. Skador, slitage. Höjd 135 cm.See Sold Price
Sold2012SALONGSBORD, nyrenässansOval och konturerad skiva på svängda ben med sammankopplat träornament. Slitage. Höjd 72.5, 91.5x59 cm.See Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässans, valnötRak form. Rektangulär träskiva på 6 lådor med draghantag i gulmetall. Flankerande pilastrar. Rundade framben. Slitage. Höjd 140, bredd 75, djup 53 cm.See Sold Price
Sold2012SKÅP, nyrenässansProfilerat krön med äggformade ornament och balustrad. Skåpdörr med flankerande pilastrar, rektangulär spegel och underliggande fält. Låda med draghandtag och nyckelskylt i gulmetall. Rundade fSee Sold Price
Sold2012VÄGGPENDYL, nyrenässansProfilerat och konturerat krön med porträtt och stolpar. Glasad fasad med rund urtavla. Slitage. Höjd 122 cm.See Sold Price
Sold2012SKÅP, nyrenässansRak form. 1 skåpdörr. Rundade hörn med spiralsvarvade kolonner och svarvade ben. Undertill 1 låda. Bruksslitage, nyckelskyltar slitna. 172, 83.5x51.5 cm.See Sold Price
Sold2014CHIFFONJE, 18/1900-tal, nyrenässansRak, rektangulär form. Överlåda, skrivklaff och 3 byrålådor. Dragbeslag. Rundade framfötter. Bruksslitage. Höjd 135, 96x51 cm.See Sold Price
Sold2012VÄGGPENDYL, nyrenässansKrön med stolpar, mussla och rosetter. Glasad fasad mot rund urtavla och pendel. Flankerande kolonner. Slitage. Höjd 128 cm.See Sold Price
Sold2012BORD, nyrenässansFyrkantig bordsskiva på balusterformade ben. 2 iläggsskivor medföljer. Slitage, ställvis betydande. Höjd 77, 114x104 (+2*37) cm.See Sold Price
Sold2012CANAPE, 1800-tal, nyrenässansHärligt svängd och konturerad rygg. Klädd i gulmönstrat tyg med motiv av blommor. Svarvade ben. Bruksslitage. Höjd 87, 182x76 cm.See Sold Price